Структурна і функціональна організація клітин. Життєві властивості клітин (9 клас)

28.10.2014 18:41

Урок № 6

Тема уроку: Структурна і функціональна організація клітин. Життєві властивості клітин

Мета: розширити поняття про клітину як біологічну систему, проаналізувати взаємозвязок будови і функції основних компонентів клітини, ознайомитися з життєвими властивостями клітин; розвивати вміння порівнювати, аналізувати і узагальнювати знання про клітину; формувати ставлення учнів до організму як єдиної унікальної біологічної системи, формувати ціннісне ставлення до власного організму.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Основні поняття: біологічна система, клітина, органели, цитоплазма, мембрана, обмін речовин, асиміляція і дисиміляція, біосинтез, гомеостаз, життєві цикли клітин.

Методи та прийоми:

  • інформаційно-рецептивний

а) словесний, бесіда, виклад інформації, пояснення, робота з підручниками.

Б) наочний: повторення-актуалізація опорних знань про будову рослинної, тваринної та бактеріальної клітин, засвоєння нових знань під час спостереження.

  •  репродуктивний

а) повторення актуалізація опорних знань про структурну впорядкованість клітин;

б) робота з тестами

в) робота з зошитом

  •  проблемно – науковий: пошук відповідей на проблемні запитання необхідних відомостей у   підручнику, самостійне заповнення таблиць, формування висновків.

Обладнання: табл. Будова рослинної клітини; схема будови клітини під електронним мікроскопом.

Хід уроку

І. Організаційна частина

ІІ. Підготовка до сприйняття нового матеріалу (актуалізація опорних знань, умінь, уявлень та чуттєвого досвіду)

  • Що спільного у всіх клітин людського організму?
  • Чим відрізняються рослинні клітини від клітин людини?
  • Який хімічний склад клітини?
  • Інтелектуальна дуель між командами. Команди по черзі задають один одному  запитання про органоїди клітини.
  • «Одноклітинні» .Що таке вибіркова проникність мембрани? ( клітинна мембрана пропускає одні речовини через спеціальні канали, а інші ні).
  • «Багатоклітинні». Які бувають типи ендоплазматичної сітки, і чим вони відрізняються? (гладенька і шорстка ЕПС; на шорстка є рибосоми, а на гладенькій відсутні).
  • «Одноклітинні».  Які функції виконує ЕПС. (ділить клітину на відсіки; розділяє хімічні процеси, транспортує білки (шорстка ЕПС, синтезує  і транспортує вуглеводи і білки).
  • «Багатоклітинні».   Чому рибосоми відносять до немембранних органел? (Рибосоми складаються з білка і р –РНК і не мають мембрани).
  • «Одноклітинні». В зв’язку з чим комплекс Гольджі отримав таку назву? (Внутрішньоклітинні структури названі пізніше ап. Гольджі в 1898р. відкрив італійський вчений Камілло Гольджі (1844-1926р.р.)Нобелівська премія 1906р.).
  • «Багатоклітинні». Яке відношення до ап. Гольджі мають лізосоми? (одна із функції ап. Гольджі формування лізосом).
  • «Одноклітинні». Яка роль лізосом в клітині ? (Перетравлення речовин, які потрапляють до клітини, руйнування старих і заміна їх на нові, видільну, захисну)
  • «Багатоклітинні». Які існують види  пластид? (Зелені хлоропласти, жовті і червоні хромопласти, безкольорові лейкопласти ).
  • «Одноклітинні» . Які є органоїди руху? (Мікротрубочки, джгутики, війки)
  • «Багатоклітинні». Що таке ядро? (Двохмембранна органела, який складається з ядерної оболонки з порами, хроматини, ядерця і ядерного соку).
  • «Одноклітинні». Який органоїд в клітині самий великий? (Вакуоль)
  • «Багатоклітинні». Чому в рослинній клітини мітохондрій менше, ніж у тваринній? (Тварини здатні до активного руху, тому і енергетичні витрати більше,ніж у рослин, що і відображається на кількості мітохондрій)
  • Ви добре озброєнні  знаннями про структуру і функції органел клітин, перейдемо  тепер до процесів, які проходять в клітині.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

«Жива клітина переважає будь-який завод надзвичайною злагодженістю процесів» С.Семенов

Тому для кожної людини найважливішим є пізнання власного організму, його функціонування, що сприятиме збереженню власного здоровя.

  • Проблемне запитання: Що таке життя? Які його прояви?

ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку

Давайте спробуємо визначити мету нашого уроку – вивчити основні процеси життєдіяльності, що відбуваються у клітині людини.

V. Вивчення нового матеріалу

  1. Будова еукаріотичної клітини
  2. Відмінності між рослинною і тваринною клітиною
  3. Форми клітин
  4. Розміри клітин
  5. Будова клітини людини
  6. Функції окремих елементів клітини
  7. Процеси життєдіяльності у клітині

VІ. Первинна перевірка розуміння і корекція засвоєння учнями навчального матеріалу

6.1. Прослухати розповідь вчителя та зробити підписи до малюнка (завдання 2 робочого зошита ст. 12)

6.2. Робота з підручником ст. 18-19

6.3.Заповнити таблицю «Будова і функції клітини» ( у робочому зошиті ст. 13):

Структура клітини

Будова

Функції

Клітинна мембрана

 

 

Цитоплазма

 

 

Ядро

 

 

Канали ендоплазматичної сітки

 

 

Рибосоми

 

 

Мітохондрії

 

 

Комплек Гольджі

 

 

Лізосоми

 

 

Клітинний центр

 

 

 

  1. Заповнити схему «Обмін речовин (метаболізм)»

VІІ. Закріплення знань

  1. Дати визначення термінів (завдання 5 ст. 13 робочого зошита): біосинтез, ферменти, гомеостаз
  2. Доповнити речення (завдання 6 зошита ст.13):

Життєвий цикл клітин (крім статевих) поділяється на 2 періоди:

Мітоз-це…

Інтерфаза – це…

Спадкова інформація передається дочірнім клітинам завдяки …

  1. Завдання на знаходження відповідності «Фази мітозу та їх характеристики»  (завдання 7 робочого зошита).

VІІІ. Систематизація та узагальнення знань

Дати відповіді на запитання: - Яке значення має подразливість клітини?

  • Що таке саморегуляція клітини?
  • З якими органелами повязані основні життєві властивості клітини?
  • Що вбудові клітини людини свідчить про гетеротрофний спосіб життя?
  • Заповнити таблицю. «Життєві властивості клітини».

Властивості клітин

Суть процесу

1.Метаболізм (Обмін речовин)

 

2. Анаболізм (Біосинтез)

 

3. Катаболізм (розпад)

 

4. Розмноження

 

5. Подразливість

 

6. Саморегуляція

 

ІХ. Контроль та самоперевірка знань

  • Довести, що клітина людини – біологічна система.

- Поміркуйте, з якими органелами повязані основні життєві властивості клітини?

Х. Домашнє завдання Вивчити параграф 6, завд. 8, 9 ст. 14 Творче завдання – скласти кросворд «Життєдіяльність клітини».