Поняття про біологічні системи. Клітинна будова організму людини. Структурна і функціональна організація клітини (9 клас)

28.10.2014 18:39

Урок № 5

Тема уроку: Поняття про біологічні системи. Клітинна будова організму людини. Структурна і функціональна організація клітини

Мета: розширити знання учнів про клітину як елементарну структурну одиницю живого, сформувати поняття про клітину як біологічну систему, з’ясувати будову і функції основних компонентів клітини, розкрити єдність органічного світу на основі знань про клітинну будову живих організмів; розвивати вміння порівнювати, аналізувати і узагальнювати знання про клітину; формувати ставлення учнів до організму як єдиної унікальної біологічної системи, сприяти розвитку емоційно-ціннісної сфери дитини.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Основні поняття: біологічна система, клітина, органели, цитоплазма, мембрана, хімічний склад клітини.

Методи та прийоми:

  • інформаційно-рецептивний

а) словесний, бесіда, виклад інформації, пояснення, робота з підручниками.

б) наочний: повторення-актуалізація опорних знань про будову рослинної, тваринної та бактеріальної клітин, засвоєння нових знань під час спостереження.

  •  репродуктивний

а) повторення актуалізація опорних знань про структурну впорядкованість клітин;

б) робота з тестами

в) робота з зошитом

  •  проблемно - науковий: пошук відповідей на проблемні запитання необхідних відомостей у   підручнику, самостійне заповнення таблиць, формування висновків.

Обладнання: табл. Будова рослинної клітини; схема будови клітини під електронним мікроскопом, аплікація – муляж клітини, фільм «клітина її будова та функція»

Хід уроку

І. Організаційна частина

ІІ. Підготовка до сприйняття нового матеріалу (актуалізація опорних знань, умінь, уявлень та чуттєвого досвіду)

  1. Чим пояснюється подібність клітин рослин, грибів та тварин? З чим повязані їх відмінності?
  2. Біологічна загадка. «Вдалий подарунок» Жінка німецького сільського фермера Роберта Коха Емма подарувала йому на день народження подарунок. Цей дар люблячої жінки визначив його подальші наукові успіхи. З легкої руки Емми йому дуже повезло: він став лауреатом нобелевської премії. Його іменем названа  бактерія – збудник туберкульозу. Що ж подарила Коху його далекоглядна жінка.Подарунком був мікроскоп. З його допомогою Р.Кох відкрив також збудника холери, чуми, правця чим зберіг життя мільйонів людей. (на стіл ставиться мікроскоп).
  3. Театралізація: розігрується сцена.Відкриття клітини Р.Гуком. Роль Р.Гука виконує учень –Еврика! Я бачу комірки!  Корок дуба складається з комірок – клітин.
  4. Бесіда.

 Вчитель: - Як звати вченого в результаті відкриття якого було введено поняття клітина.  (Роберт Гук.  Інформація розміщується на дошці)

Вчитель: - Чим клітини прокаріотів відрізняються за будовою від клітин еукаріотів.

Вчитель: - Чим можна пояснити простішу будову клітин прокаріотів порівняно з клітинами  еукаріотів.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

«Розумна людина не та, що багато знає, а та, що знає саму себе» Гете

Тому для кожної людини найважливішим є пізнання власного організму, його будови та функціонування, що сприятиме збереженню власного здоровя. Вивчення організму найдоцільніше розпочинати з ознайомленням з будовою та функціонуванням елементарної структурної одиниці нашого організму – клітини.

ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку

Тема сьогоднішнього уроку-структурна і функціональна організація клітин. Давайте спробуємо визначити мету нашого уроку – вивчити будову клітини тіла людини. Вона вказує на те що організм людини, як і всі живі організми складаються із клітин, підкреслюємо що величина і форма їх залежить  від виконуючих функцій

V. Вивчення нового матеріалу

  1. Поняття про біологічні системи.
  2. Властивості біологічних систем
  3. Організм людини – біологічна система
  4. Будова еукаріотичної клітини. Перегляд фільму «Клітина, її будова і функції»
  5. Мозковий штурм:
  • Одна із головних частин клітини яка містить набір хромосом, зберігаючи і передаючи спадкову інформацію (ядро).
  • Органоїд рослинної клітини, в якій іде фотосинтез з утворенням вуглеводів (Хлоропласти)
  •  «Силові станції» клітини в яких здійснюється синтез АТФ і міститься власна ДНК (мітохондрії)
  • Органоїди, які утворюються в комплексі Гольджі і виконують функції переробку непотрібних клітині речовин (лізосоми)
  • Органоїди що складаються з двох частин, невеликих по розміру, але виконують дуже велику функцію – синтез білків (рибосоми)
    1. Розповідь вчителя з елементами бесіди з використанням наочності

Вчитель пояснює матеріал по таблиці. Звертає увагу на тонку зовнішню мембрану, пористість ядерної оболонки, на взаємозв’язок ядра з цитоплазмою і цитоплазми з навколишнім середовищем. Говорячи про ядро підкреслюємо постійну кількість хромосом для кожного виду тварин або рослин і коротко повідомляє про значення їх в передачі спадкових ознак із покоління в покоління. Нестача або перебільшення хоч однієї хромосоми в клітині людини веде до складних спадкових хвороб.

  1. Відмінність між рослинною і тваринною клітиною
  2. Хімічний склад клітин

VІ. Осмислення нових знань, умінь

  1. Доповнити речення (завдання 2 робочого зошита ст. 11):

Структурною одиницею живого організму є - …

Клітини організму людини мають різну … та ..

Спільним в складі всіх клітин організму людини є –

Загальна будова клітини тіла людини –

Певні групи клітин мають тільки їм притаманну …

  1. Заповнити схему «Хімічний склад клітин» ( уробочому зошиті ст. 11)
  2. Заповнити таблицю «Хімічний склад клітини та його значення»

Речовини

Значення

Вода

 

Мінеральні речовини

 

Білки

 

Жири

 

Вуглеводи

 

Нуклеїнові кислоти

 

 

VІІ. Закріплення, систематизація та узагальнення знань

  1. Групова робота

Завдання груп №1

  1. Розгляньте дані Вам малюнки з клітинами різних організмів.
  2. Порівняйте їх і зробіть висновок.(Мал.№1)

Різні форми клітин в зв’язку з виконуваними  функціями:

  1. клітини епітелію кишечника; 2 – бактерії (коки, кишкова паличка, спірили зі джгутиками на кінцях тіла);3 – діатомова водорість; 4 – м’язова клітина; 5 – нервова клітина; 6 – одноклітинна водорість ацетабулярія; 7 – клітина печінки; 8 – інфузорія; 9 – еритроцити людини; 10 – клітини епідермісу цибулі; 11 – джгутиконосій. 

Завдання групи №2

  1. Розгляньте малюнки клітин різних царств живої природи (Мал.№2) Використовуючи їх, дайте відповідь на запитання: А,Б,В.

А. Про що може свідчити схожість хімічного складу і будови клітин рослинного і тваринного організмів. (Відповідь: Принципіальна схожість будови і хімічного складу клітин рослин і тварин , вказує на спільність їх походження від одноклітинних водних організмів)

Б. Про що може свідчити різниця в будові і функціонуванні рослин і тварин . (Відповідь тварини і рослини далеко еволюції, яка супроводжуються дивергенцією у них різні типи живлення  (авто і гетеротрофний, різні способи захисту від несприятливих впливів зовнішнього середовища)) Природно, що це все повинно було відобразитись на будові клітин.

Зробіть висновки: клітина це.....

  • Поміркуйте, скільки людина може обходитися без води? Відповідь мотивуйте.

VІІІ. Котрольно-коригувальний етап

  • Виконати тестові завдання робочого зошита (завдання 6 ст.);
  • Скласти сенкан до термінів: -цитоплазма, рибосоми, мітохондрії, ядро, лізосоми, мембрани.

Структура сенкану:

1 іменник,

2 прикметники,

3 дієслова,

речення, що виражає основну думку,

синонім до 1 слова.

ІХ. Представлення домашньої роботи

Учням пропонується  виконати наступні види завдань:

  1. Створення проекту  «клітина – місто»
  2. Застосування знань про обмінні процеси в клітині в області медицини.

4.Формування висновків.

(Вчитель розміщує висновки на дошці)

  1. Клітина – являється структурною і функціональною одиницею, а також одиницею розвитку всіх живих організмів.
  2. Клітинам присутня мембранна будова.
  3. Ядро – головна складова клітини.
  4. Клітини розмножуються тільки діленням.
  5. Клітинна будова організму – свідчення того, що рослини і тварини мають однакове походження.

Х. Домашнє завдання

Вивчити п. 5.  Завд. 7 робочого зошита ст. 12 Творче завдання – скласти кросворд «Цитологія»