8 клас Генетичні зв'язки між класами неорганічних сполук
Тема уроку: Генетичні зв’язки між класами неорганічних сполук.
Мета уроку:
освітня - прослідкувати взаємозв’язок процесів утворення та взаємоперетворення неорганічних сполук, формувати уявлення про єдність речовин природи, їх різноманітність і генетичний зв'язок, закріпити знання про прості та складні речовини, про оксиди, кислоти, основи, солі, визначити рівень сформованості практичних вмінь у виконанні хімічного експерименту сприяти формуванню наукового світогляду учнів;
розвивальна - удосконалювати навики складати рівняння хімічних реакцій різних типів;сприяти розвитку вміння виконувати ланцюжки хімічних перетворень; знаходити різні способи добування однієї речовини; розвивати навики виконання нескладних дослідів;
виховна – пояснити учням важливість існування генетичних зв’язків, підвести до розуміння значення генетичних зв’язків у кругообізі речовин у природі; виховувати в учнів інтерес до знань, самостійність у навчанні, працьовитість та сумлінність.
Тип уроку: урок формування і вдосконалення знань, умінь навичок.
Вид уроку: інтерактивний урок.
Внутрішньо предметні та між предметні зв’язки: повторення матеріалу з хімії по темах «Прості речовини метали і неметали», «Хімічні властивості кисню», «Оксиди», «Хімічні властивості води», «Хімічні властивості кислот», «Хімічні властивості основ», «Хімічні властивості солей».
Обладнання та реактиви: картки з завданнями для кожної групи, набори пробірок та реактиви відповідно до практичного завдання:
1 група: Zn, HCl, KOH, H2SO4, BaCl2.
2 група:Mg, HCl, NaOH, H2SO4, AgNO3.
3 група: CuSO4, HCl, KOH, AgNO3,спиртівка.
4 група: ZnSO4, NaOH, HCl, AgNO3.
5 група: Fe2 (SO4)3, NaOH, HCl, спиртівка.
План уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Метод «Спільний проект». Виступи груп.
Під час виступу груп, учні поступово на дошці викладають схему генетичних зв’язків, прикріплюючи листочки з написами класу речовини і позначають стрілками, що утвориться.
Повинні скласти схему:
Генетичні зв’язки між неорганічними сполуками
Метал +кисень Основний оксид + вода Основа +кислота
+О2 Сіль Сіль Сіль
Неметал+О2 Кислотний оксид +вода Кислота + основа
Учні класу попередньо об’єднуються у гетерогенні за рівнем знань групи. Кожна група презентує окремий клас неорганічних речовин, що дає можливість актуалізувати знання про складні речовини.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІV. Вивчення нового навчального матеріалу.
V. Первинне застосування знань (пробні вправи).
Користуючись складеною схемою, опорними конспектами по властивостях класів речовин (на партах), всі разом виконаємо хімічний ланцюжок, що є підтвердженням генетичного зв’язку між класами речовин.
VІ.Застосування знань та вмінь у стандартних умовах (тренувальні вправи).
Початковий рівень. Для кожної групи видано карточки з схемами хімічних ланцюжків. Ваше завдання виконати ці перетворення, складаючи відповідні хімічні рівняння. Вказуйте тип хімічної реакцій. Потім обмінюються між групами. Помилки, або питання, що викликали суперечку, назвати.
Середній рівень. Добути речовину кількома способами (теоретично).
Достатній рівень.
Кожна група, виходячи з простої речовини, повинна запропонувати перетворення в основі якого буде хімічний елемент з якого побудована дана речовина. Розв’язати це перетворення.
VІІ. Творче застосування знань та вмінь в нових умовах.
Високий рівень.
Учні мають на столах реактиви і схему ланцюжка перетворень.
Необхідно теоретично виконати даний ланцюг перетворень, перевірити в групі, перевірити між групами. Озвучити знайдені помилки, разом їх виправити.
Виконати перетворення практично.
Самооцінювання.
Взаємооцінювання у групі за карткою.
VІІІ. Підведення підсумків уроку.
Рефлексія
- Чи змінилися ваші уявлення про речовини та їх перетворення?
- Що було найбільш цікавим на уроці?
- Що для вас дається найважче у цій темі?
Висновок:
- Між класами речовин існує генетичний зв'язок, який ґрунтується на добуванні одних речовин з інших.
- В основі генетичних зв’язків лежить перехід хімічних елементів з одних речовин у інші.
- Одну і ту ж речовину можна добути декількома способами.
- Генетичні зв’язки між класами речовин є ще одним підтвердженням основних законів природи.
ІХ. Домашнє завдання
Ст.125-126, № 2, 3,4.
Конспект уроку
Хід уроку.
На дошці:
Закон вічності матерії:
«Жоден вид матерії не може утворитися з
Нічого і не може перетворитися в ніщо».
І. Організаційна частина
1.Перевірка присутності учнів на уроці.
2.Доброго дня! Перш ніж розпочати роботу, давайте привітаємо один одного, потиснемо руки і побажаємо, щоб наша праця принесла гарні результати і була корисна кожному з вас. Надіюсь, що ви будете працювати злагоджено, дружно, допомагаючи один одному.
Запрошуємо до виступів кожну з груп, попрошу, щоб ви уважно слухали своїх товаришів.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Метод «Спільний проект»
Учні класу попередньо об’єднуються у гетерогенні за рівнем знань групи. Кожна група презентує окремий клас неорганічних речовин, що дає можливість актуалізувати знання про складні речовини.
І група. «Оксиди»
Підготувати і презентувати міні-проект «Оксиди». Презентація повинна складатися з короткого представлення даного класу речовин, схеми-опори, що відображає властивості даних речовин, способів їх добування, можливостей перетворення в речовини інших класів.
Познайомтесь, ми – оксиди, Адже знаєш, що кислоти –
Складні, важливі речовини. Оксидові дяді й тьоті,
Без оксидів вам не жити, Вони з оксидів утворились,
Вам без нас води не пити, Як водиці ті напились.
По пісочку не ходити
І багаття не запалити.
Родичів багато маєм, І основи теж нам рідні,
Радо ми їх всіх вітаєм. Всі нащадки то оксидні.
Ой, чи живі, чи здорові, Солі – внуки оксидові,
Родичі ви оксидові? Речовини вам знайомі.
Оксиди – це складні неорганічні сполуки, молекула яких складається з двох хімічних елементів, одним з яких є Оксиген з валентністю ІІ. Оксиди утворюються при взаємодії простих речовин з киснем.
З солетворних оксидів можна добути основи (з основних), кислоти (з кислотних) та солі.
ІІ група. «Кислоти»
Ми кислоти, нас не люблять,
Бо їмо ми все підряд:
Очі, руки та бумагу,
Якщо нам не догодять.
Батько наш – хлороводень,
Мати – чиста вода,
Сестер маєм ми багато,
От і вся наша рідня. (Показують таблички з формулами кислот).
Нас кислот, запам’ятай,
“ Н “ спочатку, так і знай,
Як впізнаєш, що це ми,
Руки й одяг бережи.
Кислоти – це неорганічні речовини, молекула яких містить атоми Гідрогену, сполучені з кислотними залишками.
Кислоти утворюються при взаємодії кислотних оксидів з водою.
При взаємодії неметалів з воднем.
Кислоти здатні реагувати з металами, оксидами металів, основами, деякими солями. При цьому утворюється сіль.
ІІІ група. «Основи»
Ми основи – це не нове, Лугом нас ще називають
Нас зустрінеш повсякчас. (Як у воді розчиняють)
Формулу складну ми маєм Небезпечні ми, луги –
У кінці стоїть –ОН. Очі й руки бережи.
Ми всі дуже знамениті, А буваємо нерозчинні,
Гідроксиди імениті. Для води ми недоступні,
Маєм різні кольори, Та коли нагрієш нас
Ми безпечні до пори. Знов добудеш ти оксид.
Основи – це складні неорганічні речовини, молекула яких складається з атомів металів, сполучених з гідроксидною групою – ОН.
Розчинні основи (луги) утворюються при взаємодії основних оксидів з водою.
Основи здатні реагувати з кислотними оксидами, кислотами. При цьому завжди утворюється сіль.
ІV група. «Солі».
Щось ви дуже розхвалились, Людям ми вже всі відомі,
Дуже ви вже загордились, Ми і в полі, і в городі,
Ви окремо дуже важні, І в печені, і в смажені,
І шипучі, і відважні. І в дівчатках, і в хлоп’ятках,
А якщо вас разом злити, І на кожному столі.
То зникаєте в той час –
Ми ж виходимо із вас.
Солі – це складні неорганічні речовини, молекула яких складається з атомів металів та кислотних залишків.
Солі можна добути з металів, неметалів, оксидів, кислот, основ, з інших солей.
Солі реагують з кислотами, основами, іншими солями за умови, що внаслідок реакції утвориться осад, газ або вода.
V група. «Амфотерні сполуки».
Є ще одна група речовин, що називають амфотерними. Ми їх представимо.
Амфотерні сполуки – це речовини, що проявляють подвійні властивості. Слово «амфотерний» перекладається як двоїстий.
До амфотерних сполук належать деякі оксиди (показують формули).Амфотерні оксиди не реагують з водою. Ці оксиди проявляють властивості кислотних і основних оксидів, тобто реагують і з кислотами і з лугами. Внаслідок таких реакцій утворюються солі.
До амфотерних сполук також належать деякі гідроксиди (показують). Їм притаманні властивості і кислот і основ, тобто вони реагують і з основами і з кислотами. При цьому утворюються солі.
Виступи груп.
Під час виступу груп, учні поступово на дошці викладають схему генетичних зв’язків, прикріплюючи листочки з написами класу речовини і позначають стрілками, що утвориться.
Повинні скласти схему:
Генетичні зв’язки між неорганічними сполуками
Метал +кисень Основний оксид + вода Основа +кислота
+О2
Сіль Сіль Сіль
Неметал+О2 Кислотний оксид +вода Кислота + основа
Перехідний метал Амфотерний оксид Сіль
Амфотерна основа Сіль
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Отже, повторюючи властивості речовин різних класів, ми з вами переконалися, що між різними речовинами існує зв'язок. На сьогоднішньому уроці ми повинні встановити ці зв’язки, їх значення для розуміння основних законів оточуючого нас світу.
ІV. Вивчення нового навчального матеріалу.
Такі взаємозв’язки між класами речовин, можливість переходу від одного класу речовин до іншого називають генетичними зв’язками.
Давайте запишемо визначення: генетичні зв’язки – це зв’язки між класами сполук, що ґрунтуються на добуванні одного класу речовин із речовин іншого класу.
Генетичні зв’язки можна зобразити у вигляді хімічних ланцюжків.
V. Первинне застосування знань (пробні вправи)
Користуючись складеною схемою, опорними конспектами по властивостях класів речовин (на партах), всі разом виконаємо хімічний ланцюжок, що є підтвердженням генетичного зв’язку між класами речовин.
Перетворення:
P --- P2 O5 --- H3 PO4 --- K3 PO4
K --- K2O --- KOH
Але ви повинні пам’ятати, що чисту речовину не завжди можна добути прямим способом, як відображено на схемі. Тоді користуються побічними способами.
Наприклад, купрум (ІІ) гідроксид не можна добути при взаємодії купрум (ІІ) оксиду з водою. Для добування купрум (ІІ) гідроксиду, купрум (ІІ) оксид розчиняють у кислоті, добуваючи сіль, потім цю сіль обробляють лугом, добуваючи купрум (ІІ) гідроксид у вигляді осаду. Але це не заперечує існування генетичного зв’язку між оксидами металів і основами. Перетворення: Cu --- CuO ----CuCl2 --- Cu(OH)2 ---CuO ---Cu
VІ.Застосування знань та вмінь у стандартних умовах (тренувальні вправи).
- Початковий рівень. Для кожної групи видано карточки з схемами хімічних ланцюжків. Ваше завдання виконати ці перетворення, складаючи відповідні хімічні рівняння. Вказуйте тип хімічної реакцій. Потім обмінюються між групами. Помилки, або питання, що викликали суперечку, назвати.1 група: Zn --- ZnO --- Zn(NO3)2 --- Zn(OH)2 --- ZnCl2.
2 група: Fe --- FeCl2 --- Fe(OH)2 --- FeSO4
![]() |
FeO
3 група: K --- K2O --- KOH --- KCl --- AgCl
4 група: Ba --- Ba(OH)2 --- BaCl2 --- BaSO4
BaO
5 група: Mg --- MgO --- MgCl2 --- Mg(OH)2 ---MgSO4
- Середній рівень. Добути речовину кількома способами (теоретично).
1 група: магній сульфат; 2 група: кальцій карбонат; 3 група: добути алюміній хлорид; 4 група: добути цинк сульфат; 5 група: добути ферум (ІІ) хлорид .
- Достатній рівень.
Кожна група, виходячи з простої речовини, повинна запропонувати перетворення в основі якого буде хімічний елемент з якого побудована дана речовина. Розв’язати це перетворення.
1 група: вуглець; 2 група: сірка; 3 група: барій; 4 група: натрій; 5 група: кальцій.
Групи дають завдання одна одній.( 1 група дає завдання другій, 2 – 3, 3 - 4, 4-5, 5-1).
VІІ. Творче застосування знань та вмінь в нових умовах
- Високий рівень.
Ви маєте на столах реактиви і схему ланцюжка перетворень.
Необхідно теоретично виконати даний ланцюг перетворень, перевірити в групі, перевірити між групами. Озвучити знайдені помилки, разом їх виправити.
1 група: цинк --- цинк хлорид --- цинк гідроксид --- цинк сульфат --- барій сульфат.
2 група: магній --- магній сульфат --- магній гідроксид --- магній хлорид --- аргентум хлорид.
3 група: купрум (ІІ) сульфат --- купрум (ІІ) гідроксид --- купрум (ІІ) оксид --- купрум (ІІ) хлорид --- аргентум хлорид.
4 група: цинк сульфат --- цинк гідроксид --- натрій цинкат --- цинк хлорид --- Аргентум хлорид.
5 група: ферум (ІІІ) сульфат --- ферум (ІІІ) гідроксид --- ферум (ІІІ) оксид --- ферум (ІІІ) хлорид --- ферум (ІІІ) гідроксид.
Виконати перетворення практично.
Самооцінювання.
Взаємооцінювання у групі за карткою.
VІІІ. Підведення підсумків уроку.
Рефлексія
- Чи змінилися ваші уявлення про речовини та їх перетворення?
- Що було найбільш цікавим на уроці?
- Що для вас дається найважче у цій темі?
Висновок:
- Між класами речовин існує генетичний зв'язок, який ґрунтується на добуванні одних речовин з інших.
- В основі генетичних зв’язків лежить перехід хімічних елементів з одних речовин у інші.
- Одну і ту ж речовину можна добути декількома способами.
- Генетичні зв’язки між класами речовин є ще одним підтвердженням основних законів природи.
ІХ. Домашнє завдання
Ст.125-126, № 2, 3,4 підручника
Література
- Буринська Н.М., Підручник для 8 класу середньої загальноосвітньої школи., К.: «Перун», 2000р., с.124 – 127.
- Буринська Н.М., Тренувальні вправи з неорганічної хімії., К.: «Радянська школа», 1979р.
- Богданова Л.Є. Інтерактивні технології навчання на уроках хімії., Х.: «Основа», 2004р.
- Зламанюк Л.М. Нетрадиційні форми уроків хімії (8 клас)., Х.: «Основа», 2005
- Кирюшкін Д.М., Полосін В.С. Методика навчання хімії.,К.: Вища школа, 1974.
- Олійник І.В., Кучер Л.Є.Уроки хімії 8 клас., Тернопіль, «Навчальна книга – Богдан, 2003