11 клас Класифікація хімічних реакцій
Тема уроку: Класифікація хімічних реакцій.
Мета уроку:
Узагальнювати та систематизувати знання учнів про типи хімічних реакцій, повторити класифікацію хімічних реакцій за різними ознаками; узагальнити знання про енергетичний ефект хімічних реакцій, окисно- відновні та йонні реакції.
Сприяти розвитку вмінь складати рівняння різних типів хімічних реакцій, складати окисно-відновний баланс, визначати окисник та відновник; закріпити вміння складати термохімічне рівняння і виконувати відповідно розрахунки на визначення теплового ефекту хімічної реакції.
Сприяти розвитку розумових здібностей учнів, вміння проводити самоаналіз, самооцінку та взаємооцінку.
Сприяти вихованню вміння цінувати власну працю та працю інших людей; виховувати самоповагу та взаємоповагу.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд напруг металів; заготовки для складання опорного конспекту, карточки з завданнями для домашніх і робочих груп, картки для само- та взаємооцінки у групі; набір реактивів для кожної групи відповідно до практичних завдань.
Базові поняття: хімічна реакція, хімічне рівняння, реакції сполучення, розкладу, заміщення, обміну, перегрупування, йонні рівняння; тепловий ефект хімічної реакції, екзотермічна, ендотермічна реакція; гомогенна, гетерогенна реакція; хімічна рівновага, реакція оборотна і необоротна; окисно-відновна реакція, окисник, відновник, процес окиснення, процес відновлення.
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
ІІ. Повторення основних понять.
Перевірка роботи домашніх (експертних) груп.
Клас розподілений на гетерогенні за рівнем засвоєння навчального матеріалу групи. В групі кожен учень має порядковий номер. Кожна група мала домашні завдання, що стосувалися питання класифікації хімічних реакцій за певною ознакою:
1 група.
1. Дати визначення понять: хімічна реакція, реакція сполучення, розкладу, заміщення, обміну, перегрупування; реакція йонного обміну. В яких випадках реакція йонного обміну проходить до кінця.(2 бали)
2. Навести п’ять прикладів реакцій сполучення за участю неорганічних речовин і п’ять прикладів реакцій сполучення за участю органічних речовин.
Що таке реакції синтезу, полімеризації? Чи можна їх вважати реакціями сполучення? (2 бали)
3. Навести п’ять прикладів реакцій розкладу за участю неорганічних речовин і п’ять прикладів реакцій розкладу за участю органічних речовин.(2 бали)
4. Навести п’ять прикладів реакцій заміщення за участю неорганічних речовин і три приклади реакцій заміщення за участю органічних речовин.
(2 бали)
5. Навести приклади реакцій обміну за участю неорганічних речовин і п’ять прикладів реакцій обміну за участю органічних речовин. Яку реакцію називають реакцією нейтралізації? Закінчити рівняння хімічних реакцій, скласти повне та скорочене йонне рівняння, зробити висновок про можливість проходження даної реакції: (2 бали)
NaOH + H2SO4 =
CaCO3 + HCl =
FeCl3 + KOH=
NaCl + KOH=
6. Як в органічній хімії називають реакції приєднання водню, води; відщеплення водню, води? Напишіть приклади рівнянь. До якого типу належать реакції галогенування, нітрування, етерифікації? Напишіть приклади. Що таке реакції полімеризації та поліконденсації? Яке практичне значення мають дані процеси? Наведіть приклади.(2бали)
2 група.
1. Дати визначення понять хімічна реакція, ступінь окиснення, окисно-відновна реакція, окисник, відновник, процес окиснення, процес відновлення, окисно-відновна реакція, реакція без зміни ступеня окиснення.(2 бали)
2. Навести п’ять прикладів окисно-відновних реакцій і п’ять прикладів реакцій без зміни ступеня окислення.(2 бали)
3. Визначте валентності та ступені окислення хімічних елементів у таких формулах: Cl2, N2O5, NO2, NO, NH3, HNO2, HNO3, NaNO3, Ca(NO3)2, Fe(NO3)2, H2O2, H2O, OF2, CaH2. (2бали)
4. Укажіть, які з перелічених нижче сполук можуть проявляти: а) тільки відновні властивості; б) тільки окисні властивості; в) і окисні, і відновні властивості:
HNO3, H2SO4, H2S, H2O2, KMnO4, KI, Na2SO3, H2, Cl2, Na. (2 бали)
5. Складіть рівняння реакцій концентрованої та розбавленої сульфатної кислот з магнієм, сріблом. Складіть до даних реакцій окисно-відновний баланс, визначте окисник та відновник, процес окиснення та відновлення. (2бали)
6. Складіть рівняння реакцій концентрованої та розбавленої нітратної кислот з магнієм, міддю, сріблом. Складіть до даних реакцій окисно-відновний баланс, визначте окисник та відновник, процес окиснення та відновлення. (2 бали)
Алгоритм розв’язання вправ на урівняння рівнянь реакцій методом електронного балансу.
- Записати схему хімічної реакції.
- Проставити ступені окиснення елементів у формулах.
- Виписати елементи, які змінили ступінь окиснення.
- Записати процес приєднання чи віддачі електронів, визначити окисник та відновник.
- Урівняти схему хімічної реакції , використовуючи коефіцієнти, підібрані методом електронного балансу.
3група.
- Дати визначення понять: хімічна реакція, тепловий ефект хімічної реакції, хімічне рівняння, термохімічне рівняння, теплота утворення, екзотермічна, ендотермічна реакція.(2 бали)
- Назвіть по п’ять прикладів екзотермічних і ендотермічних реакцій. Які реакції завжди є екзотермічними? (2 бали)
- Обчисліть теплоту, що виділяється при згорянні 1кг вугілля, якщо термохімічне рівняння реакції має вигляд:
C + O2 = CO2 +401кДж. (Відповідь: 33417кДж).
(2 бали)
- При взаємодії 9,18л (н.у.) хлору з надлишком водню виділилось 75кДж теплоти. Напишіть термохімічне рівняння реакції.(3 бали)
- Термохімічне рівняння реакції горіння фосфору:
4Р(г) + 5О2 (г) = 2Р2О5 (т) ; Н0 = -3010кДж.
Визначити масу фосфору, що згорів, якщо виділилось 1000кДж теплоти. (Відповідь: 41,2г фосфору).(3 бали)
4 група.
1. Дати визначення понять: хімічна реакція, оборотна реакція, необоротна реакція. Які реакції є необоротними. Навести приклад 5 оборотних реакцій і 5 необоротних реакцій. (2 бали)
2. Що таке хімічна рівновага? Як визначається константа рівноваги? Які чинники впливають на стан хімічної рівноваги? Сформулювати принцип Ле Шательє.(2 бали)
3. Обчисліть константу рівноваги для реакції 2NО + O2 = 2NO2, якщо рівноважні концентрації складають: 0,8моль/л NО2, 0,4моль/л NО, 0,2моль/л О2.(Відповідь6 20л/моль). (2 бали)
4. Як вплине зміна температури, тиску і об’єму системи на стан рівноваги в реакціях:
2 H2S(г) + 3O2(г) = 2SO2(г)+ 2H2O(г) +O
MgCO3 (кр) = MgO(кр) + CO2(г) - O (3 бали)
3O2 (г) = 2O3 (г)
5.Як зміниться при збільшенні об’єму системи швидкість прямих і зворотних реакцій? У якому напрямку відбудеться зміщення хімічної рівноваги:
2NO2(г) = 2NO(г) + O2(г) (3 бали)
CO2 (г) + Cl2 (г) = COCl2 (г)
FeO(тв) +CO(г) = Fe(тв) +CO2(г)
5 група.
1. Що таке агрегатний стан? Які агрегатні стани речовини ви знаєте? Які реакції називають гетерогенними? Гомогенними? (2 бали)
2. Які речовини називають каталізаторами? Інгібіторами? Що таке отруєння каталізатора? Які заходи приймають, щоб запобігти отруєнню каталізатора? Навести приклади каталітичних і некаталітичних реакцій.(2бали)
3. Запишіть іменні реакції, які ми вивчали в курсі органічної хімії. Записати рівняння реакції.(2 бали)
4. Що таке якісні реакції? Наведіть приклади якісних реакцій в органічній і неорганічній хімії. Яке значення вони мають? (2 бали)
5. За допомогою характерних реакцій визначити запропоновані речовини: а) натрій сульфід, натрій сульфат, натрій хлорид, барій хлорид, ферум (ІІІ) хлорид;
Б) Як за допомогою характерних реакцій визначити, в якій з пронумерованих пробірок містяться розчини амоній сульфату, алюміній сульфату, натрій сульфату, алюміній хлориду. (2 бали)
6. В шкільній лабораторії є розчини глюкози, гліцерину, білку, етаналю, оцтової кислота. Як розпізнають ці речовини?(2 бали)
Вчитель.
Перед уроком вчитель перевіряє виконання домашніх завдань.
Керівник групи повинен виставити оцінки всім учням групи.
Оцінки виставити у таблицю:
П.І.П. учня |
Само оцінка |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
«Мозковий штурм» |
Сума балів |
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Самооцінка - від 1 до 12.
«Мозковий штурм» - 3 бали за кожну отриману фішку.
«Мозковий штурм» В процесі опитування учні заповнюють опорний конспект.
1 група.
Варіанти можливих запитань.
- Що таке хімічна реакція?
- Що таке хімічне рівняння?
- На які типи поділяються реакції за кількістю і складом вихідних речовин і продуктів реакції?
- Дати визначення реакції сполучення
- Розкладу
- Заміщення
- Обміну
- Нейтралізації
- У яких випадках реакція обміну проходить до кінця.
- Чи завжди в результаті реакцій розкладу утворюються прості речовини
2 група.
- Дати визначення поняття ступінь окиснення
- Окисно-відновна реакція
- Окисник
- Відновник
- Процес окиснення
- Процес відновлення
- Чи можна сказати, що одні речовини можуть бути тільки окисниками, а інші – тільки відновниками? Наведіть приклади.
- Як класифікуються окисно-відновні реакції?
- Чи можуть реакції сполучення бути окисно-відновними? Наведіть приклади
- Чи вірне твердження, що реакції заміщення завжди є окисно-відновними? Чому?
3 група.
- Дати визначення поняття тепловий ефект хімічної реакції
- Теплота утворення
- Термохімічне рівняння
- Екзотермічна реакція
- Ендотермічна реакція
- Які реакції завжди є екзотермічними?
- Горіння природного газу – це екзо- чи ендотермічні процеси?
- Взаємодія лужних металів ?
- Наведіть приклади ендотермічних реакцій
- Наведіть приклади екзотермічних реакцій.
4 група.
- Що таке хімічна рівновага?
- Які чинники впливають на зміщення хімічної рівноваги?
- Що таке оборотні реакції?
- Необоротні?
- Сформулюйте принцип Ле Шательє
- Чи вірне твердження, що реакції йонного обміну – необоротні? Чому?
- Навести приклад оборотної реакції
- Приклад необоротної реакції
- Взаємодія цинку з хлоридною кислотою є оборотною чи необоротною реакцією?
- Чи є оборотною реакція естерифікації?
5 група.
- Що таке каталізатор?
- Інгібітор?
- Ферменти?
- Каталітичні реакції?
- Некаталітичні реакції?
- Що таке якісні реакції?
- Яке значення мають якісні реакції?
- Що таке функціональна група?
- Назвіть якісні реакції на багатоатомні спирти.
- Як виявляють альдегіди?
- Як виявляють глюкозу?
- Які ви знаєте кольорові реакції білків?
ІІІ. Робота в «робочих групах».
Учні перегруповуються: в нову групу йде один представник з домашньої групи (щоб швидше відбувалося об’єднання у робочі групи, кожен учень експертної групи мав номер. Всі учні з номером 1 утворять першу робочу групу, з номером два – другу і т.д.)
Кожна робоча група отримує пакет завдань теоретичних і практичних, розрахункових.
Завдання 1 групи.
- Виконати перетворення:
P --- P2 O5 --- H3 PO4 --- Ca3 (PO4)2
Ca --- CaO --- Ca(OH)2
Кожну з наведених реакцій охарактеризувати, відносячи її до певного типу: за кількістю реагентів, за зміною ступеня окислення, за оборотністю, за наявністю каталізатора.(3 бали)
- Практичне завдання: дано речовини HCl, NaOH, Na2CO3, AgNO3, Zn. Здійснити всі можливі реакції. Для реакцій обміну скласти повне та скорочене йонні рівняння, для окисно-відновних реакцій – окисно-відновний баланс, визначити окисник та відновник.(3 бали)
- Провести якісну реакцію на катіон та аніон у речовині ферум (ІІІ) хлорид. Скласти повні та скорочені йонні рівняння проведених реакцій. Назвати тип хімічних реакцій за різними ознаками.(3 бали)
- У пронумерованих пробірках видано розчини гліцерину, глюкози та крохмалю. За допомогою одних і тих самих реактивів визначити кожну речовину. (3 бали)
Завдання 2 групи.
Виконати перетворення: C6H5Cl
CaCO3 --- CaO --- CaC2 --- C2H2 --- C6H6 --- CO2
Кожну з наведених реакцій охарактеризувати, відносячи її до певного типу: за кількістю реагентів, за зміною ступеня окислення, за оборотністю, за тепловим ефектом, за наявністю каталізатора.(3 бали)
- Практичне завдання: дано речовини H2SO4, КOH, (NH4)2SO4, BaCL2, Fe. Здійснити всі можливі реакції. Для реакцій обміну скласти повне та скорочене йонні рівняння реакцій, для окисно-відновних реакцій – окисно-відновний баланс, визначити окисник та відновник.(3 бали)
- Провести якісну реакцію на катіон та аніон у речовині купрум (ІІ) сульфат. Скласти повні та скорочені йонні рівняння проведених реакцій. Назвати тип хімічних реакцій за різними ознаками.(3 бали)
- У пронумерованих пробірках дано розчини білку, гліцерину та розчину мила. Розпізнайте їх за допомогою характерних реакцій.(3 бали)
Завдання 3 групи.
Виконати перетворення: CH3COOC2H5
C2H6 --- C2H5Cl --- C2H5OH --- CH3COH --- CH3COOH --- CH3COONa
Кожну з наведених реакцій охарактеризувати, відносячи її до певного типу: за кількістю реагентів, за зміною ступеня окислення, за оборотністю, за тепловим ефектом, за наявністю каталізатора.(3 бали).
- Практичне завдання: дано речовини HCl, КOH, СаCO3, AgNO3, СаО. Здійснити всі можливі реакції. Для реакцій обміну скласти повне та скорочене йонні рівняння, для окисно-відновних реакцій – окисно-відновний баланс, визначити окисник та відновник.(3 бали)
- Провести якісну реакцію на катіон та аніон у речовині амоній сульфат. Скласти повні та скорочені йонні рівняння проведених реакцій. Назвати тип хімічних реакцій за різними ознаками.(3 бали)
- У пронумерованих пробірках є розчини глюкози, білка, гліцерину. Розпізнайте їх.(3 бали)
Завдання 4 групи.
- Виконати перетворення:
Fe --- FeCl2 --- Fe(OH)2 --- Fe(OH)3 --- FeCl3
FeCl3 --- Fe(OH)3 --- Fe2O3
Кожну з наведених реакцій охарактеризувати, відносячи її до певного типу: за кількістю реагентів, за зміною ступеня окислення, за оборотністю, за тепловим ефектом, за наявністю каталізатора.(3 бали)
- Практичне завдання: дано речовини HCl, CuSO4, BaCl2, Ca(OH)2. Здійснити всі можливі реакції. Для реакцій обміну скласти повне та скорочене йонні рівняння, для окисно-відновних реакцій – окисно-відновний баланс, визначити окисник та відновник.(3 бали)
- Провести якісну реакцію на катіон та аніон у речовині ферум (ІІ) сульфат. Скласти повні та скорочені йонні рівняння проведених реакцій. На звати тип хімічних реакцій за різними ознаками.(3 бали)
- Як довести наявність крохмалю у продуктах? Як довести, що видана речовина – білок?(3бали)
Завдання 5 групи.
- Виконати перетворення:
CuSO4 --- Cu --- Cu(NO3)2
CuO --- Cu(OH)2
Кожну з наведених реакцій охарактеризувати, відносячи її до певного типу: за кількістю реагентів, за зміною ступеня окислення, за оборотністю, за тепловим ефектом, за наявністю каталізатора.(3 бали).
- Практичне завдання: дано речовини HCl, Na2SO4, BaCl2, KOH, Zn, MgO. Здійснити всі можливі реакції. Для реакцій обміну скласти повне та скорочене йонні рівняння, для окисно-відновних реакцій – окисно-відновний баланс, визначити окисник та відновник.(3 бали).
- Провести якісну реакцію на катіон та аніон у речовині ферум (ІІІ) сульфат. Скласти повні та скорочені йонні рівняння проведених реакцій. Назвати тип хімічних реакцій за різними ознаками.(3 бали).
- У пронумерованих пробірках є розчини глюкози, етанолу, гліцерину. Розпізнайте їх.(3 бали)
Картка взаємооцінювання та самооцінювання роботи на уроці:
П.І.П. учня |
Само оцінка |
1 |
2 |
3 |
4 |
Опорний конспект |
Сума балів |
1. |
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
Оцінки за завдання виставляє керівник групи (кількість балів вказана на карточках), за опорний конспект – до 10 балів.
ІV. Перевірка роботи в групах. Оцінювання. Самооцінювання.
V. Перевірка опорних конспектів.
VІ. Рефлексія.
- Яку мету ми ставили перед собою на початку уроку?
- Чи досягли ми цієї мети?
- Чи змінився рівень ваших знань з питання класифікації хімічних реакцій за різними ознаками на протязі уроку?
VІІ.Підведення підсумку уроку.
Підраховують сумарний бал і виставляють собі оцінку за урок.
За роботу у домашній групі + робота в робочій групі + опорний конспект.
Якщо учень набрав 58 балів – оцінка 12:
55– 11; 50 – 10; 45 – 9; 40 – 8; 35 – 7; 30- 6; 25– 5; 20– 4.
VІІІ. Цінування.
Як ваші товариші працювали під час уроку?
Давайте подякуємо один одному.
ІХ. Домашнє завдання
В робочому зошиті (Гранкіна Т. М. - видавництво «Веста» опрацювати конспект тема 16). Письмові завдання: 1група - №1, 7, 12; 2 група - №2, 8, 13; 3 група - №3, 9. 14; 4 група - №4, 10.15; 5 група - №5, 6, 11.
1 група.
1. Дати визначення понять: хімічна реакція, реакція сполучення, розкладу, заміщення, обміну, перегрупування; реакція йонного обміну. В яких випадках реакція йонного обміну проходить до кінця.(2 бали)
2. Навести п’ять прикладів реакцій сполучення за участю неорганічних речовин і п’ять прикладів реакцій сполучення за участю органічних речовин.
Що таке реакції синтезу, полімеризації? Чи можна їх вважати реакціями сполучення? (2 бали)
3. Навести п’ять прикладів реакцій розкладу за участю неорганічних речовин і п’ять прикладів реакцій розкладу за участю органічних речовин.(2 бали)
4. Навести п’ять прикладів реакцій заміщення за участю неорганічних речовин і три приклади реакцій заміщення за участю органічних речовин.
(2 бали)
5. Навести приклади реакцій обміну за участю неорганічних речовин і п’ять прикладів реакцій обміну за участю органічних речовин. Яку реакцію називають реакцією нейтралізації?(2 бали)
Закінчити рівняння хімічних реакцій, скласти повне та скорочене йонне рівняння, зробити висновок про можливість проходження даної реакції: (2 бали)
NaOH + H2SO4 =
CaCO3 + HCl =
FeCl3 + KOH=
NaCl + KOH=
6. Як в органічній хімії називають реакції приєднання водню, води; відщеплення водню, води? Напишіть приклади рівнянь. До якого типу належать реакції галогенування, нітрування, етерифікації? Напишіть приклади. Що таке реакції полімеризації та поліконденсації? Яке практичне значення мають дані процеси? Наведіть приклади.(2бали)
2 група.
1. Дати визначення понять хімічна реакція, ступінь окиснення, окисно-відновна реакція, окисник, відновник, процес окиснення, процес відновлення, окисно-відновна реакція, реакція без зміни ступеня окиснення.(2 бали)
2. Навести п’ять прикладів окисно-відновних реакцій і п’ять прикладів реакцій без зміни ступеня окислення.(2 бали)
3. Визначте валентності та ступені окислення хімічних елементів у таких формулах: Cl2, N2O5, NO2, NO, NH3, HNO2, HNO3, NaNO3, Ca(NO3)2, Fe(NO3)2, Fe(NO3)3, H2O2, H2O, OF2, CaH2. (2бали)
4. Укажіть, які з перелічених нижче сполук можуть проявляти: а) тільки відновні властивості; б) тільки окисні властивості; в) і окисні, і відновні властивості:
HNO3, H2SO4, H2S, H2O2, KMnO4, KI, Na2SO3, H2, Cl2, Na. (2 бали)
5. Складіть рівняння реакцій концентрованої та розбавленої сульфатної кислот з магнієм, сріблом. Складіть до даних реакцій окисно-відновний баланс, визначте окисник та відновник, процес окиснення та відновлення. (2бали)
6. Складіть рівняння реакцій концентрованої та розбавленої нітратної кислот з магнієм, міддю, сріблом. Складіть до даних реакцій окисно-відновний баланс, визначте окисник та відновник, процес окиснення та відновлення. (2 бали)
3група.
- Дати визначення понять: хімічна реакція, тепловий ефект хімічної реакції, хімічне рівняння, термохімічне рівняння, теплота утворення, екзотермічна, ендотермічна реакція.(2 бали)
- Назвіть по п’ять прикладів екзотермічних і ендотермічних реакцій. Які реакції завжди є екзотермічними? (2 бали)
- Обчисліть теплоту, що виділяється при згоряння 1кг вугілля, якщо термохімічне рівняння реакції має вигляд:
C + O2 = CO2 +401кДж. (Відповідь: 33417кДж).
(2 бали)
- При взаємодії 9,18л (н.у.) хлору з надлишком водню виділилось 75кДж теплоти. Напишіть термохімічне рівняння реакції.(3 бали)
- Термохімічне рівняння реакції горіння фосфору:
4Р(г) + 5О2 (г) = 2Р2О5 (т) ; Н0 = -3010кДж.
Визначити масу фосфору, що згорів, якщо виділилось 1000кДж теплоти. (Відповідь: 41,2г фосфору).(3 бали)
4 група.
1. Дати визначення понять: хімічна реакція, оборотна реакція, необоротна реакція. Які реакції є необоротними. Навести приклад 5 оборотних реакцій і 5 необоротних реакцій. (2 бали)
2. Що таке хімічна рівновага? Як визначається константа рівноваги? Які чинники впливають на стан хімічної рівноваги? Сформулювати принцип Ле Шательє.(2 бали)
3. Обчисліть константу рівноваги для реакції 2NО + O2 = 2NO2, якщо рівноважні концентрації складають: 0,8моль/л NО2, 0,4моль/л NО, 0,2моль/л О2.(Відповідь6 20л/моль). (2 бали)
4. Як вплине зміна температури, тиску і об’єму системи на стан рівноваги в реакціях:
2 H2S(г) + 3O2(г) = 2SO2(г)+ 2H2O(г) +O
MgCO3 (кр) = MgO(кр) + CO2(г) - O (3 бали)
3O2 (г) = 2O3 (г)
5.Як змінитися при збільшенні об’єму системи швидкість прямих і зворотних реакцій? У якому напрямку відбудеться зсув хімічної рівноваги:
2NO2(г) = 2NO(г) + O2(г) (3 бали)
CO2 (г)+ Cl2 (г) = COCl2 (г)
FeO(тв) +CO(г) = Fe(тв) +CO2(г)
5 група.
1. Що таке агрегатний стан? Які агрегатні стани речовини ви знаєте? Які реакції називають гетерогенними? Гомогенними? (2 бали)
2. Які речовини називають каталізаторами? Інгібіторами? Що таке отруєння каталізатора? Які заходи приймають, щоб запобігти отруєнню каталізатора? Навести приклади каталітичних і некаталітичних реакцій.(2бали)
3. Запишіть іменні реакції, які ми вивчали в курсі органічної хімії. Записати рівняння.(2 бали)
4. Що таке якісні реакції? Наведіть приклади якісних реакцій в органічній і неорганічній хімії. Яке значення вони мають? (2 бали)
5. За допомогою характерних реакцій визначити запропоновані речовини: а) натрій сульфід, натрій сульфат, натрій хлорид, барій хлорид, ферум (ІІІ) хлорид;
Б) Як за допомогою характерних реакцій визначити, в якій з пронумерованих пробірок містяться розчини амоній сульфату, алюміній сульфату, натрій сульфату, алюміній хлориду. (2 бали)
6. У пронумерованих пробірках без підписів міститься розчин глюкози, гліцерину, білку, етаналь, оцтова кислота. Як розпізнати ці речовини? Складіть план дій.(2 бали)
Картка оцінювання:
Оцінки виставити у таблицю:
П.І.П. учня |
Само оцінка |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Опорний конспект |
Сума балів |
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Оцінки за завдання виставляє керівник групи (кількість балів вказана на карточках), за опорний конспект – до 10 балів.
Картка оцінювання:
Оцінки виставити у таблицю:
П.І.П. учня |
Само оцінка |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Опорний конспект |
Сума балів |
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Оцінки за завдання виставляє керівник групи (кількість балів вказана на карточках), за опорний конспект – до 10 балів.